LED panely jsou označovány za jeden z nejkvalitnějších a nejelegantnějších zdrojů osvětlení současnosti. V porovnání s ostatními světelnými produkty disponují mimořádnými výhodami.

Na prvním místě uveďme levný provoz panelů – úspory činí až 70% nákladů za svícení oproti starším technologiím. Životnost se pohybuje v řádu desetitisíců hodin (podrobněji viz Kolik hodin je životnost LED panelů). Mají okamžitý náběh svitu – ihned po zapnutí svítí naplno. Jejich provoz je klidný, bez hučení či nepříjemného problikávání. Nepotřebují žádnou údržbu. Protože jsou chladným zdrojem tepla, nehrozí popálení a eliminují riziko požáru.

Nezanedbatelnou výhodou je, že na rozdíl od některých jiných druhů světelných zdrojů jsou LED panely k dostání v různých barvách světla. Lze si zvolit barvu světla od teplé po studenou podle přání a účelu použití. Také po designové stránce je na výběr – panelů je spousta druhů, tvarů a typů. Některé panely lze dokonce stmívat, díky čemuž můžete ušetřit ještě více energie a zároveň vykouzlit příjemnou atmosféru.

LED panely se hodí k osvětlení nejen kanceláří, restaurací a hotelů, ale i bytů a domů. Lze je instalovat do různých typů stropů.

Nevýhodou panelů je vyšší pořizovací cena. Dále bývá diskutován vliv světla produkovaného LED diodami na oči. Oko je citlivé na modrou složku světla a přílišná intenzita této složky očím neprospívá. LED světla těch barev, u kterých je modrá složka intenzivně zastoupena (tzn. zejména studené světlo), mají proto svá omezení při používání. Obvykle se doporučuje nevyužívat příliš světlo s intenzivní modrou složkou při špatných světelných podmínkách.

Za předpokladu dodržení provozních doporučení výhody panelů – jako jsou životnost nebo značné úspory díky levnému svícení i bezúdržbovosti – převažují nad nevýhodami.